Fico tromfol Lipšica. V ochrane štátnych peňazí

Autor: Roman Mišík | 25.11.2015 o 11:50 | Karma článku: 10,09 | Prečítané:  13408x

Fico a Lipšic riešili dva prekvapujúco podobné spory. V obidvoch mal štát za zvláštnych okolností poslať súkromnej firme milióny eúr. Kým za Lipšica tieto peniaze štát poslal, Fico sa tomu zatiaľ vyhol.

Ak to Fico dotiahne do konca, ukáže, čo mohol Lipšic pred rokmi spraviť, ale nespravil.

Verzia PENTA
V minulosti dva štátne podniky uzavreli zvláštnu zmluvu. Bratislavská teplárenská (BAT) sa zaviazala, že od spoločnosti Paroplynový cyklus (PPC) bude odoberať teplo. A ak BAT toto teplo nebude potrebovať, zaplatí ho aj tak, bez toho aby ho odobrala.

Vedeniu BAT sa časom táto zmluva prestala páčiť. Rozhodli sa teda neplatiť za neodobraté teplo. BAT tak mala vytvoriť nezaplatený dlh vo výške 9 000 000 eúr. PPC dala štátnu firmu BAT na súd. Postupne začala vyhrávať jeden súd za druhým. Do toho sa vložila PENTA, ktorá paroplynový cyklus kúpila (niektoré informácie o tom mal priniesť aj údajný spis GORILA). No aj tak firma PPC súdy stále vyhrávala, dokonca aj rôzne mimoriadne opravné prostriedky. Dnes už je právoplatný rozsudok, že štátna firma BAT (a teda štát) má zaplatiť PENTE s úrokmi vyše 28 000 000 eúr. A keďže PPC všetko vyhralo, do BATky prišiel exekútor.

Tu sa do hry vložil Fico. Predložil do parlamentu návrh zákona aby štátny podnik BAT nemohol byť v exekúcii a aby mu exekútor nemohol siahnuť na majetok.

Verzia ŠKOLSTRAV
Zvláštne je, že podpobnú kauzu musel riešiť aj Daniel Lipšic z pozície ministra vnútra.

Na konci Mečiarovej vlády firma ŠKOLSTRAV uzavrela zaujímavé zmluvy s prednostami viacerých okresov v Košickom kraji, že bude školám dodávať jedlo. Zmluva to bola tak zvláštna, že za nového ministra školstva Milana Ftáčnika sa prestala plniť a školy si potraviny radšej kupovali sami. No ŠKOLSTRAV zažaloval jednotlivé okresné úrady a postupne od štátu žiadal vyše 20 000 000 eúr. Napriek tomu, že školám jedlo nedodával. A postupne začal vyhrávať jeden súd za druhým, až nakoniec súd rozhodol, že mu štát musí zaplatiť 22 000 000 eúr. Napriek tomu, že študenti jedlá od neho nejedli. Toto musel riešiť vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic, pod ktorého sa presunuli vtedy už zaniknuté okresné úrady.

Fico vs. Lipšic
A tu sa stal ten rozdiel. Kým dnes Fico v parlamentne predložil zákon, aby exekútori nemohli siahnuť na majetok BAT, za Lipšica peniaze ŠKOLSTRAVU boli vyplatené.

Dva podobné prípady, dve zvláštne zmluvy, dva zatiaľ rôzne konce. Ale ak sa Ficovi podarí tento spor úspešne vybojovať, aspoň na diaľku do minulosti ukáže Lipšicovi, že mohol štátne peniaze chrániť lepšie.

Gorila I. vs Gorila II.
Dovolím si ešte upozorniť na jednu malú špekuláciu. V pôvodnom spise GORILA sa veľa písalo o Pente a PPC. Do značnej miery sa celá táto kauza "točila" práve okolo Paroplynového cyklu. V Gorile II., ktorá sa dnes šíri internetom, sa zas píše o ŠKOLSTRAVE:

A hovorí že LIPŠIC je namočený v nejakom kšefte so školskými jedálňami, spomína spoločnosť ŠKOLSTRAV. Riešil to KRAJNIAK so spoločníkom ŠKOLSTRAVU HEISTEROM. KRAJNIAK si od tej firmy vypýtal 4 milióny euro, lebo celkovo tam ide o 22,5 milióna.

Milan Krajniak je človek, ktorý pre kauzu GORILA I. odišiel zo štátnej funkcie. Teraz sa opäť zjavilo jeho meno v údajnom spise GORILA II.

Je to na zamyslenie, nakoľko pri tejto kauze Daniel Lipšic nepodal návrh zákona, aby si štát svoje peniaze nechal

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?